Pages

Monday, January 10, 2011

Ako využiť viac ako 4GB RAM vo Windows 7 (32-bit)

Väčšinou tu takéto články nepíšem, ale nakoľko sa mi táto informácia zdá byť veľmi prospešná spravím výnimku. Nedávno som si na ebay.com zakápil dva RAM moduly o veľkosti 2G (dokopy 4GB). Už som sa nevedel dočkať, kedy si ich nainštalujem do môjho notebooku, až kým som ich do notebooku fyzicky nevložil a čuduj sa svete - systém síce našiel 4GB RAMky, avšak použiť dokázal 2.99GB.

Používam Windows 7 Professional a už pri kúpe RAMiek som si samozrejme zistoval, či takéto mnostvo pamäte bude schopný môj systém naadresovať. Na tejto stránke môžete vidieť, že limit pre Win 7 Professional je 4GB. Tak prečo tých 2,99 použiteľných GB?

Definitívnu odpoveď na moju otázku mi po chvíli hľadania poskytla až táto stránka. Problém (aj môj) je ten, že Windows používa ten istý adresný priestor pre RAMku ako aj pre grafickú kartu či zdroje matičnej dosky. V praxi to znamená, že po tom, čo systém naadresuje tieto zdroje, ostane mu dostatok adries len na adresovanie 2,99GB RAM pamäte.

Našťastie exituje riešenie tohoto problému. Na prvý pohľad síce vyzerá trochy pochybne nakoľko ho vyvinuli ruský programátori a na na stránke tejto systémovej záplaty sa nachádza niekoľko odkazov s erotickým obsahom, avšak účinné je na 100%.

Táto záplata (patch) využíva to, že kernel Windowsu 2003 Datacenter Edition umožňuje adresovanie až 64 GB RAM pamäte. Je to dosť zaujímave a ja osobne v tom vidím komerčné zámery Microsoftu - nakoľko sa takisto ako u Windows 7 Professional jedna o 32-bitový operačný systém. Takže adresovanie takéhoto priestoru je možné. No ale späť k záplate - jednoducho vám tento patch pridá nový kernel súbor a pridá ho ako novú možnosť štartu systému. Po tejto záplate by ste mali byťschopný využiť až do 64 GB RAM pamäte(teda váš systém). U mňa to fungovalo.

No comments: