Skip to main content

Co všetko sa môže stať ?


Rozhodnutie nainštalovať si OS Linux ak používate Windows je samo o sebe dosť zložité. Ak sa pre Linux predsa len rozhodnete, neznamená to, že ho budete aj používať.


Na včera sme sa s kamarátom dohodli, že na jeho notebook nainštalujeme najnovšiu verziu Linuxu Ubuntu. Samozrejme, samotnej inštalácii predchádzalo ešte niekoľko dôležitých krokov.

Uplne na začiatku sme vytvorili nový diskový oddiel a sformaovali ho na format ext3. ďalší oddiel sme sformatovali na format Linux swap. Jeden by poved ze je to otazka par minút, keďže väčší z oddielov mal 10 GB. Omyl! Po 3 hodninach čakania sme po ukončení programu Paragon Partition Manager prišli na veľmi smutnú skutočnosť - jednu windowsacku particiu nám pod Windowsom vobec nechcelo pripojiť, samozrejme to bola práve partícia obsahujúca 60 GB dôležitých dát.

Nasledovalo teda zachraňovanie dát z disku, ukladanie na externé disky, formatovanie oddielu nanovo a opätovné kopírovanie dát na disk. :) Už vtedy sme mali toho vyše hlavy.

A teraz príde zlomový moment celej inštalácie. Asi tak okolo desiatej večer (podotýkam že sme to robili od piatej) sme sa po dokončení záchrany dát rozhodli pokračovať v inštalácii Linuxu aj napriek doterajším problémom. "Však to už dlho nepotrvá, nebudeme predsa končiť na pol ceste!!!"

Inštalácia prebiehala hladko. Až do cca 4/5 celkového priebehu inštalácie. Pri inštalácii Boot Managera Grub sa však vyskitla chyba. Celý proces sa začal cykliť na jednom mieste bez nejakeho postupu k ukončeniu inštalácie. Zrazu sme sa však po preskočení niekoľkých krokov, ktoré inštalátor nevedel dokončiť dostali ku koncu inštalácie.

Po rebootovaní nám nabehol shell ... akosi sa nám nepodarilo nainštalovať grafické rozhranie :) Navyše, keďže sa nám nespúšťal ani Boot Manager, nemohli sme zvoliť iný OS. Skúšali sme teda oddiel disku s Linuxom znovu sformátovať. Po sformátovaní, vymazaní, vytvorení novej partície a opútovnom sformátovaní sa Linux stále bootoval ako predvolený OS (formátovanie sme robili pomocou Hiren BOOT CD)... Zázračný systém. Okolo druhej nad ránom sa mi náhodou podarilo medzi nástrojmi tohoto bootovacieho CD nájť inštalátor Boot Managera, ktorý nam umožnil po skoro 10 hodnách znova spustiť Windows.

Samozrejme, že Linux ešte inštalovať budeme. Len som chcel ukázať ako vám može zopár chýb a napr. zle napálene inštalačné CD znepríjemniť a predĺžiť zavádzanie nového OS.

Doplnené 11.2.2008: Len pre úplnosť - Linux Ubuntu je už nainštalovaný a frčí veľmi dobre.

Comments

Popular posts from this blog

Servant (Design Pattern) in Java - example

The servant design pattern - or better idiom is used to provide the functionality (methods) to some group of objects. This functionality is common for all these object and therefor should not be repeated in every of these classes.
The object, which should be served is passed to the method of servant as a parameter. All the served objects should implement common interface - in this particular example IMovable interface. Also the type of argument passed to the servand method is of type IMovable.
The servant in this example is used to move objects from one position to another. In real life application these methods should change the position of object in small steps so that the final change would look like smooth movement (animation). In my servant method, only some message are printed instead for demonstration.
IMovable interface:
package com.shimon.servant; import java.awt.Point; /** * Movable interface * @author shimon * */ public interface IMovable { public void setPosition(P…

Livigno 2017

Po niekoľkých rokoch, kedy sme skončili v lete na dovolenke niekde pri Jadrane, sme si minulý rok so Zuzkou povedali, že ďalšia dovolenka musí byť iná. K tomu sa pridal obmedzený počet dní dovolenky, ktoré sme mohli cez leto využiť. Takže sme zvažovali, či vôbec ísť k moru, a aké sú ďalšie možné varianty. Po zavrhnutí niekoľkých iných alternatív sme sa nakoniec rozhodli pre "cyklo" dovolenku v horách, a ako je zrejmé už z nadpisu, v talianskom alpskom mestečku Livigno. Zastávka v Innsbrucku Na dovolenku sme chceli využiť 2 české štátne sviatky v priebehu prvého júlového týždňa, preto sme dovolenku plánovalí od soboty do nedele. Až týždeň pred odjazdom sme si uvedomili, že by sme takto zabili celú sobotu cestovaním a tak sme si povedali, že vyrazíme už v piatok po práci a zastavíme sa v niektorom z rakúskych miest po ceste. Do úvahy pripadali asi len Salzburg a Innsbruck. Keďže Innsbruch je k Švajčiarsku (cez ktoré vedie najkratšia cesta do Livigna) najbližšie, zabookovali sm…

Optimise your PDF for e-book reader

Some of you e-book enthusiasts maybe also ran into a problem when trying to read some PDF that was not optimised for reading on e-book reader (e.g. Kindle). The margins are too wide, pictures are too small, etc.

Luckily there is one very useful (command line) tool that helps you prepare your PDF document for reading on your e-book. It's name is k2pdfopt (not very lucky name I think). This utility scans the content of the provided PDF document, reorganises the columns (if there are multiple) and improves overall document readability.

Here is a saple of document before and after the optimisation:To optimise the document use following command:

If you use unix based system (Linux, MacOS) change the downloaded k2pdfopt file to exacutable by running `chmod +x k2pdfopt`Run the k2pdfopt commang with PDF you want to optimise as parameter: `k2pdfopt /path/to/your/file.pdf`Use `d` option to choose desired target deviceYou can check other options - they may be useful for youHit `Enter` to opt…