Pages

Tuesday, February 5, 2008

Co všetko sa môže stať ?


Rozhodnutie nainštalovať si OS Linux ak používate Windows je samo o sebe dosť zložité. Ak sa pre Linux predsa len rozhodnete, neznamená to, že ho budete aj používať.


Na včera sme sa s kamarátom dohodli, že na jeho notebook nainštalujeme najnovšiu verziu Linuxu Ubuntu. Samozrejme, samotnej inštalácii predchádzalo ešte niekoľko dôležitých krokov.

Uplne na začiatku sme vytvorili nový diskový oddiel a sformaovali ho na format ext3. ďalší oddiel sme sformatovali na format Linux swap. Jeden by poved ze je to otazka par minút, keďže väčší z oddielov mal 10 GB. Omyl! Po 3 hodninach čakania sme po ukončení programu Paragon Partition Manager prišli na veľmi smutnú skutočnosť - jednu windowsacku particiu nám pod Windowsom vobec nechcelo pripojiť, samozrejme to bola práve partícia obsahujúca 60 GB dôležitých dát.

Nasledovalo teda zachraňovanie dát z disku, ukladanie na externé disky, formatovanie oddielu nanovo a opätovné kopírovanie dát na disk. :) Už vtedy sme mali toho vyše hlavy.

A teraz príde zlomový moment celej inštalácie. Asi tak okolo desiatej večer (podotýkam že sme to robili od piatej) sme sa po dokončení záchrany dát rozhodli pokračovať v inštalácii Linuxu aj napriek doterajším problémom. "Však to už dlho nepotrvá, nebudeme predsa končiť na pol ceste!!!"

Inštalácia prebiehala hladko. Až do cca 4/5 celkového priebehu inštalácie. Pri inštalácii Boot Managera Grub sa však vyskitla chyba. Celý proces sa začal cykliť na jednom mieste bez nejakeho postupu k ukončeniu inštalácie. Zrazu sme sa však po preskočení niekoľkých krokov, ktoré inštalátor nevedel dokončiť dostali ku koncu inštalácie.

Po rebootovaní nám nabehol shell ... akosi sa nám nepodarilo nainštalovať grafické rozhranie :) Navyše, keďže sa nám nespúšťal ani Boot Manager, nemohli sme zvoliť iný OS. Skúšali sme teda oddiel disku s Linuxom znovu sformátovať. Po sformátovaní, vymazaní, vytvorení novej partície a opútovnom sformátovaní sa Linux stále bootoval ako predvolený OS (formátovanie sme robili pomocou Hiren BOOT CD)... Zázračný systém. Okolo druhej nad ránom sa mi náhodou podarilo medzi nástrojmi tohoto bootovacieho CD nájť inštalátor Boot Managera, ktorý nam umožnil po skoro 10 hodnách znova spustiť Windows.

Samozrejme, že Linux ešte inštalovať budeme. Len som chcel ukázať ako vám može zopár chýb a napr. zle napálene inštalačné CD znepríjemniť a predĺžiť zavádzanie nového OS.

Doplnené 11.2.2008: Len pre úplnosť - Linux Ubuntu je už nainštalovaný a frčí veľmi dobre.

No comments: