Skip to main content

Co všetko sa môže stať ?


Rozhodnutie nainštalovať si OS Linux ak používate Windows je samo o sebe dosť zložité. Ak sa pre Linux predsa len rozhodnete, neznamená to, že ho budete aj používať.


Na včera sme sa s kamarátom dohodli, že na jeho notebook nainštalujeme najnovšiu verziu Linuxu Ubuntu. Samozrejme, samotnej inštalácii predchádzalo ešte niekoľko dôležitých krokov.

Uplne na začiatku sme vytvorili nový diskový oddiel a sformaovali ho na format ext3. ďalší oddiel sme sformatovali na format Linux swap. Jeden by poved ze je to otazka par minút, keďže väčší z oddielov mal 10 GB. Omyl! Po 3 hodninach čakania sme po ukončení programu Paragon Partition Manager prišli na veľmi smutnú skutočnosť - jednu windowsacku particiu nám pod Windowsom vobec nechcelo pripojiť, samozrejme to bola práve partícia obsahujúca 60 GB dôležitých dát.

Nasledovalo teda zachraňovanie dát z disku, ukladanie na externé disky, formatovanie oddielu nanovo a opätovné kopírovanie dát na disk. :) Už vtedy sme mali toho vyše hlavy.

A teraz príde zlomový moment celej inštalácie. Asi tak okolo desiatej večer (podotýkam že sme to robili od piatej) sme sa po dokončení záchrany dát rozhodli pokračovať v inštalácii Linuxu aj napriek doterajším problémom. "Však to už dlho nepotrvá, nebudeme predsa končiť na pol ceste!!!"

Inštalácia prebiehala hladko. Až do cca 4/5 celkového priebehu inštalácie. Pri inštalácii Boot Managera Grub sa však vyskitla chyba. Celý proces sa začal cykliť na jednom mieste bez nejakeho postupu k ukončeniu inštalácie. Zrazu sme sa však po preskočení niekoľkých krokov, ktoré inštalátor nevedel dokončiť dostali ku koncu inštalácie.

Po rebootovaní nám nabehol shell ... akosi sa nám nepodarilo nainštalovať grafické rozhranie :) Navyše, keďže sa nám nespúšťal ani Boot Manager, nemohli sme zvoliť iný OS. Skúšali sme teda oddiel disku s Linuxom znovu sformátovať. Po sformátovaní, vymazaní, vytvorení novej partície a opútovnom sformátovaní sa Linux stále bootoval ako predvolený OS (formátovanie sme robili pomocou Hiren BOOT CD)... Zázračný systém. Okolo druhej nad ránom sa mi náhodou podarilo medzi nástrojmi tohoto bootovacieho CD nájť inštalátor Boot Managera, ktorý nam umožnil po skoro 10 hodnách znova spustiť Windows.

Samozrejme, že Linux ešte inštalovať budeme. Len som chcel ukázať ako vám može zopár chýb a napr. zle napálene inštalačné CD znepríjemniť a predĺžiť zavádzanie nového OS.

Doplnené 11.2.2008: Len pre úplnosť - Linux Ubuntu je už nainštalovaný a frčí veľmi dobre.

Comments

Popular posts from this blog

Hrebeňovka Nízkych Tatier za 4 dni

Nízke Tatry som ešte do nášho presunu do Žiliny a následneho sťahovania do Brna poznal z našich pohorí asi najlepšie. V dobe keď som ešte žil v Brezne ma myšlienka hrebeňovky príliš nenadchýnala, predsa len som to mal všetko za domom (takže tam môžem ísť kedykoľvek :). Ako to už ale väčšinou býva, človek si uvedomí čo mal, až keď to stratí - našťastie to nebola v tomto prípade žiadna tragická (či trvalá) strata, a tak sme sa spolu s Lukášom a Maťom rozhodli využiť tohoročné nádherné letné počasie na prechod z Telgártu na Donovaly po červenej značke a teda po hrebeni.

Kto nechce čítať ďalej a chce si pozrieť len fotky, nech pokračuje tu.


Vstávanie, cestovanie a ostrý štart Jednou z koplikovanejších otázok, bola práve otázka presunu zo Žiliny na Telgárt. Túru je potrebné začať čím skôr a preto do úvahy prichádzali len asi 2 spoje z Banskej Bystrici s prestupom v Brezne. Každopádne to pre nás znamenalo nastaviť si budík na 3:15, aby bolo reálne stihnúť autobus o pol šiestej ráno v Bystri…

Servant (Design Pattern) in Java - example

The servant design pattern - or better idiom is used to provide the functionality (methods) to some group of objects. This functionality is common for all these object and therefor should not be repeated in every of these classes.
The object, which should be served is passed to the method of servant as a parameter. All the served objects should implement common interface - in this particular example IMovable interface. Also the type of argument passed to the servand method is of type IMovable.
The servant in this example is used to move objects from one position to another. In real life application these methods should change the position of object in small steps so that the final change would look like smooth movement (animation). In my servant method, only some message are printed instead for demonstration.
IMovable interface:
package com.shimon.servant; import java.awt.Point; /** * Movable interface * @author shimon * */ public interface IMovable { public void setPosition(P…

Thajsko 2018 - Bangkok

Po minuloročnej dovolenkovej abstinencii sme si chceli so Zuzkou tento rok napraviť chuť nejakou exotickejšou destináciou. Podmienkami bolo, aby tam bolo teplo aj vtedy, keď je u nás ešte stále zima a aby sa tam dal robiť windsurfing. Druhá podmienka nejak začala s postupom času strácať na dôležitosti a výsledkom nakoniec bola 3 týždňová dovolenka v Thajsku.
Tentokrát som si povedal, že blog budem písať priebežne, aby boli dojmy čo najčerstvejšie. Ako asi každý kto bol v Thajsku sme začali našu cestu v Bangkoku. No, aby som bol presný, s 3 hodinovou prestávkou na najluxusnejšom letisku, aké som zatiaľ videl - v katarskej Dohe (nuž, nafta očividne stále vynáša). Aby sme využili hneď prvý večer, ubytovali sme sa v Bangkoku pomerne blízko k ulici Kao San, na ktorej sa koná slávny Kao San night market. Hneď po príchode sme sa tam vydali. Zážitok to bol teda intenzívny. 
Z každej strany na vás niekto máva nejakou ceduľou a pozýva vás na jedlo, drinky, jazdu tuktukom alebo čokoľvek iné. Za…