Skip to main content

Moravský kras

S menším oneskorením ale predsa som sa dostal k písaniu ďalšieho príspevku. Minulý víkend som bol po lete opäť v Brne a túto návštevu som aj aktívne využil - na návštevu Moravského krasu.


Bol to všetko Zuzkin nápad a musím povedať, že veľmi dobrý nápad. Pôvodný plán bol dostať sa k priepasti Macocha v Moravskom krase a možno si aj pozrieť jaskyne, ktoré sa v blízkosti priepasti nachádzajú.



 K výprave sa pridal aj môj kamarát Mišo a Zuzkin bratranec Braňo, ktorý nás vzal autom až k priepasti Macocha. 


Na začiatok sme to trochu poplietli, pretože namiesto toho aby sme prišli najprv k jaskyniam a potom si to vyšľapali na vrch priepasti sme prišli rovno k nášmu cieľu (viedla tam krásna asfaltka). Rozhodli sme sa teda zošlapať si pôvodnú trasu opačným smerom a ísť sa pozrieť aj do Punkevní jeskyne (Punkevní preto, lebo ju vytvorila rieka Punkva). 


Poviem vám, tá exkurzia sa vážne oplatí - 40 minút chôdze a 20 minút plavby loďkou po podzemnom toku Punkvy. Jaskyňa má obrovské množstvo kvapľovej výzdoby, dómov a komínov. 

Občas nás trochu rozosmiala monotónnosť s akou bol vedený výklad a hlášky typu: "Kto sa dotkne tejto skaly, do roka sa ožení." alebo "Toto jazierko je síce umelo vybudované, ale aj napriek tomu sa o ňom hovorí, že má kúzelnú moc."

Po 40 minútach chôdze sa ocitnete až na dne priepasti Macocha. Práve tu sme ocenili našu počiatočnú chybu, že sme videli Macochu najskôr zhora. Takto sme mali aspoň predstavu, kde a ako hlboko sa vlastne nachádzame.


Výklad sprievodcu pri plavbe loďou pripomínal naprogramovaného robota - len tak medzi rečou a bez zmeny intonácie nám oznámil, že sa niekde ponoríme, a že sám ešte nevie kde. Plavbu trochu rozveseľovali len traja pripití páni v prednom rade. 

Po dokončení exkurzie v Punkevní jeskyni sme sa ešte rozhodli pre exkurziu va Kateřinskej jesnyni. Táto je síce oveľa menšia ako tá Punkevní, ale hovorí sa o nej, že je najkrajšia. Aspoň takto nám to povedala sprievodkyňa. Nuž, nebolo v nej toho veľa, na čo sa dalo pozrieť a názvy siení dokonca aj objektov sa dosť opakovali, takisto aj hlášky sprievodkyne. Asi v nás Punkevní jeskyne zanechala príliš hlboký dojem.


Všetkým takýto výlet vrelo odporúčam. Ide skôr o taký poznávací výlet ako náročnú túru. Aj keď treba povedať, že poldňové chodenie z jaskyne do jaskyne dá tiež dosť zabrať. 


Comments

Popular posts from this blog

Servant (Design Pattern) in Java - example

The servant design pattern - or better idiom is used to provide the functionality (methods) to some group of objects. This functionality is common for all these object and therefor should not be repeated in every of these classes. The object, which should be served is passed to the method of servant as a parameter. All the served objects should implement common interface - in this particular example IMovable interface. Also the type of argument passed to the servand method is of type IMovable . The servant in this example is used to move objects from one position to another. In real life application these methods should change the position of object in small steps so that the final change would look like smooth movement (animation). In my servant method, only some message are printed instead for demonstration. IMovable interface: package com.shimon.servant; import java.awt.Point; /** * Movable interface * @author shimon * */ public interface IMovable { public void setPos

Java Crate (design pattern/idiom) example

Another example, based on example explained in the book "Navrhove vzory" (Design patterns) from Rudolf Pecionvsky . I have re-made this example just to somehow get more familiar with this design pattern (or better idiom). The "crate" is used to store the set/list of object in one place, so that the moving (passing) these objects is easier. The example from the book is very easy, and helps to understand, how this design pattern could be applied to som very usefull application (e.g. day planner) Code example: package com.sim.crate.common; import java.util.ArrayList; import java.util.List; import java.util.ListIterator; /** * The Day Plan class demonstrates the usage of crate to create simple day plan, with items that do not collide. * @author shimon * */ public class DayPlan { private final List actions = new ArrayList (); /** * Tries to add an item to the day plan with entered start, end time and duration. Returns true, if * the try was successf

Hrebeňovka Nízkych Tatier za 4 dni

Nízke Tatry som ešte do nášho presunu do Žiliny a následneho sťahovania do Brna poznal z našich pohorí asi najlepšie. V dobe keď som ešte žil v Brezne ma myšlienka hrebeňovky príliš nenadchýnala, predsa len som to mal všetko za domom (takže tam môžem ísť kedykoľvek :). Ako to už ale väčšinou býva, človek si uvedomí čo mal, až keď to stratí - našťastie to nebola v tomto prípade žiadna tragická (či trvalá) strata, a tak sme sa spolu s Lukášom a Maťom rozhodli využiť tohoročné nádherné letné počasie na prechod z Telgártu na Donovaly po červenej značke a teda po hrebeni. Kto nechce čítať ďalej a chce si pozrieť len fotky, nech pokračuje tu .   Vstávanie, cestovanie a ostrý štart Jednou z koplikovanejších otázok, bola práve otázka presunu zo Žiliny na Telgárt. Túru je potrebné začať čím skôr a preto do úvahy prichádzali len asi 2 spoje z Banskej Bystrici s prestupom v Brezne. Každopádne to pre nás znamenalo nastaviť si budík na 3:15, aby bolo reálne stihnúť autobus o pol šie