Skip to main content

Baška - Chorvátsko 2009

Tu a teraz sa s vami podelím o svoje zážitky z našej dovolenky v Chorvátsku, z ktorej sme sa vrátili minulý štvrtok.
Rak pustovník

Túto dovolenku asi najlepšie vystihuje označenie - naša prvá dovolenka bez rodičov. Hlavne preto, že sme si všetko od cesty, programu, ubytovania až po stravu zabezpečovali so Zuzkou sami.

Pôvodným cieľom našej cesty malo byť mestečko Crikvenica. Keď sme však po 700 km ceste o siedmej ráno pricestovali na Chorvátske pobrežie nezdali sa nám pláže v Crikvenici dosť zaujímavé, preto sme sa presunuli do neďalekých Seliec, v ktorých sme sa aj ubytovali.
Naša pláž

Na naše veľké sklamanie (keď vravím veľké, myslím tým VEĽKÉ) pláž v Selciach nevyzerala vôbec príťažlivo. Vybetónované pobrežie a hlava na hlave nám náladu vôbec nevylepšilo (veľkú rolu zohrala aj únava z cesty z Bratislavy). Po poobedňajšom zdriemnutí boli naše myšlienky už o čosi jasnejšie. So Zuzkou sme šli na prechádzku do mesta (dala by sa tiež nazvať výpravou, pretože jasným cieľom bolo nájsť pláž). Z pohľadníc v stánkoch a z rozhovoru s chlapíkom ponúkajúcim výlety loďou sme zistili, že jedna pekná pláž je v mestečku Baška na ostrove Krk (cca 50 km od Crikvenice).
Panoráma celého zálivu

Obrázky na pohľadniciach a slová starého námorníka na nás zapôsobili tak, že sme sa hneď na druhý deň vybrali práve do Bašky. Poplatok 30 kún za prejazd mosta nám už nemohol stáť v ceste. Po asi hodine a pol sme sa dostali krížom cez Krk až do Bašky.
Zuzka a (mŕtvi) ježkovia

Mestečko vyzeralo príjemne, nás však najmä zaujímala pláž a kemp. Podľa turistických značiek sme sa dali hľadať kemp Bunculuka (nezaručujem presnosť názvu), keď sme však prišli na koniec cesty a kempu stále nikde, rozhodli sme sa opýtať náhodných okoloidúcich na cestu. Zastavili sme taliansky manželský pár, ktorý nám po anglicky vysvetlil, že sme na správnej ceste, ale do kempu sa autom nedostaneme. Dodali tiež, že ide o "Naturist Camp". Neviem, čo si kto predstavuje pod týmto označením kempu. Ja som si pôvodne myslel, že to bude mať niečo spoločné s prírodou. Ukázalo sa však, že ide o nudistický kemp. Ufujazdili sme z tade tak rýchlo ako sa dalo.

Na ten správny kemp sme sa radšej išli spýtať v informačnom centre mesta. Navigovali nás dosť jasne, a tak sme sa veľmi rýchlo dostali ku vchodu kempu Zablače, v ktorom sme sa po prehliadke pláže aj ubytovali. Kemp je to naozaj na úrovni, upozorňujú na to aj tri hviezdičky pri názve. Cena síce nebola najvýhodnejšia, ale my sme už na špekulovanie chuť nemali. Rozložili sme stany a utekali na pláž a do vody. My so Zuzkou sme sa väčšinou presunuli až na kraj pláže, kde bolo menej ľudí a zaujímavejšie dno na šnorchlovanie (scuba diving). Škoda len že vyrovnávanie tlaku v ušiach ma naučil Zuzkyn otec až včera na návšteve, mohol som preskúmať aj dno vo väčších hĺbkach ;).

Zbytok dovolenky prebiehal nasledovne: kúpanie, potápanie, kúpanie, potápanie, spánok, kúpanie, potápanie, kúpanie ... a podobne. Po večeroch sme si robili malé prechádzky po promenáde mestečka Baška.
Pohľad z pláže

Na to, že sme Bašku vybrali naozaj takmer na slepo sme trafili naozaj správne miesto na našu dovolenku. Vykúpaní, opálení a oddýchnutí sme sa vo štvrtok večer vrátili späť na Slovensko (teda skoro - len do Rajky, k mojim rodičom).

Cesty tam aj späť prebehli bez problémov, aj vďaka GPS navigácii od môjho spolubývajúceho Michala.

So Zuzkou sme sa zhodli, že do Bašky by sme sa kľudne vrátili znovu. A vrelo ju odporúčame.Comments

Popular posts from this blog

Servant (Design Pattern) in Java - example

The servant design pattern - or better idiom is used to provide the functionality (methods) to some group of objects. This functionality is common for all these object and therefor should not be repeated in every of these classes.
The object, which should be served is passed to the method of servant as a parameter. All the served objects should implement common interface - in this particular example IMovable interface. Also the type of argument passed to the servand method is of type IMovable.
The servant in this example is used to move objects from one position to another. In real life application these methods should change the position of object in small steps so that the final change would look like smooth movement (animation). In my servant method, only some message are printed instead for demonstration.
IMovable interface:
package com.shimon.servant; import java.awt.Point; /** * Movable interface * @author shimon * */ public interface IMovable { public void setPosition(P…

Livigno 2017

Po niekoľkých rokoch, kedy sme skončili v lete na dovolenke niekde pri Jadrane, sme si minulý rok so Zuzkou povedali, že ďalšia dovolenka musí byť iná. K tomu sa pridal obmedzený počet dní dovolenky, ktoré sme mohli cez leto využiť. Takže sme zvažovali, či vôbec ísť k moru, a aké sú ďalšie možné varianty. Po zavrhnutí niekoľkých iných alternatív sme sa nakoniec rozhodli pre "cyklo" dovolenku v horách, a ako je zrejmé už z nadpisu, v talianskom alpskom mestečku Livigno. Zastávka v Innsbrucku Na dovolenku sme chceli využiť 2 české štátne sviatky v priebehu prvého júlového týždňa, preto sme dovolenku plánovalí od soboty do nedele. Až týždeň pred odjazdom sme si uvedomili, že by sme takto zabili celú sobotu cestovaním a tak sme si povedali, že vyrazíme už v piatok po práci a zastavíme sa v niektorom z rakúskych miest po ceste. Do úvahy pripadali asi len Salzburg a Innsbruck. Keďže Innsbruch je k Švajčiarsku (cez ktoré vedie najkratšia cesta do Livigna) najbližšie, zabookovali sm…

Optimise your PDF for e-book reader

Some of you e-book enthusiasts maybe also ran into a problem when trying to read some PDF that was not optimised for reading on e-book reader (e.g. Kindle). The margins are too wide, pictures are too small, etc.

Luckily there is one very useful (command line) tool that helps you prepare your PDF document for reading on your e-book. It's name is k2pdfopt (not very lucky name I think). This utility scans the content of the provided PDF document, reorganises the columns (if there are multiple) and improves overall document readability.

Here is a saple of document before and after the optimisation:To optimise the document use following command:

If you use unix based system (Linux, MacOS) change the downloaded k2pdfopt file to exacutable by running `chmod +x k2pdfopt`Run the k2pdfopt commang with PDF you want to optimise as parameter: `k2pdfopt /path/to/your/file.pdf`Use `d` option to choose desired target deviceYou can check other options - they may be useful for youHit `Enter` to opt…