Skip to main content

Thajsko 2018 - Pattaya

Náš trip sme uzavreli návštevou letoviska Pattaya a to najmä preto, že tam už vyše pol roka žije naša kamoška Anka s rodinou. Po ostrovoch (článok o Ko Lante nájdete tu) sme už od Pattaye, ktorá je okrem veľkomesta aj obrovským prístavom, žiadne krásne pláže a kúpanie v mori nečakali. Skôr sme si chceli prejsť miestne zaujímavosti, trhy a chrámy.

Ostrovná prirážka

Hneď prvý šok (v dobrom slova zmysle) sme dostali z miestych cien, ktoré sa pohybovali približne na polovici tých ostrovných. Takže obed na dvoch vyšiel vždy okolo 200 báthov aj s nápojmi. Trhov je tu samozrejme neporovnateľne viac ako na Lante alebo v Krabi, a to najmä kvôli veľkosti Pattaye.

Sanctuary of Thruth

Od Anky, ktorá má už Pattayu v malíčku sme dostali niekoľko tipov na turistické atrakcie, z ktorých sme si ako prvý vybrali drevený chrám Sanctuary of Thruth. Jedná sa o obrovský chrám postavený bez jediného klinca (ja som ich ale v podlahe pár našiel). Je to naozaj impozantná stavba vybudovaná priamo na pobreží na jednom z cípov pattayského zálivu. Chrám sa stavia už asi 20 rokov a financuje ho thajský miliardár, ktorý sa takto snaží zachovať tradičné staviteľské postupy. V chráme sme naozaj videli niekoľko rezbárov ako pripravujú priamo na mieste ďalšie bohato zdobené drevené dielce.


Sanctuary of ThruthV Pattayi sme po 3 týždňoch po prvýkrát zažili poriadny thajský dážď. Zastihol nás našťastie práve pri prehliadke chrámu, takže sme nezmokli, ale nebyť chrámu, tak sme asi mokrí na nitku. Prší tu totiž naozaj výdatne a pomerne dlho. Odmenou bol pokles teploty na príjemných 25 stupňov, ktorý ale trval len asi ďalšiu hodinu.


Night market a walking street

Pattayu v sprievodcovi Thajskom Lonely Planet nazývajú bez okolkov "novodobá Gomora" a je to asi oprávnené prirovnanie. V počte sexuálnych pracovníčok a pracovníkov na meter štvorcový by asi porazila akékoľvek mesto. Najvýraznejšie je to samozrejme na miestnej "walking street" obsiatej strip klubmi, cez ktorú neprejdete bez toho, aby vám na každom druhom kroku niekto nestrčil pod nos A4 s ponukou erotických služieb. Tieto "show" často pozostávajú z toho, že si striptérka strká rôzne predmety (najčatejšie pinpongové loptičky) na miesta, kde by sa prirodzene nemali nachádzať, takže na vyskúšanie niečoho takého už musíte mať povahu. Okrem toho si môžete v bare so sporoodetou striptérkou "pokecať" za pár drinkov a potom ju prípadne vziať aj na hotel. Úprimne - jedna prechádzka nám úplne stačila. Ešte jedna výstraha - nie každá pekná Thajka je na 100% žena. Je tu totiž pomerne dosť "ladyboys", teda chlapov preoperovaných na ženy.

Okrem "Gomory" má Pattaya ešte jeden celkom trefný prívlastok - "svetový domov dôchodcov" (opäť z Lonely Planet). Na ulici je tu totiž najčastejší pár tvorený postarším európanom (cca 60 ročným) a podstatne mladšou Thajkou, ktorá sa o neho "stará". Vraj takto jeden európan (na thajské pomery je väčšinou podstatne majetnejší) vydržiava aj celú rodiny mladšej Thajky. Či je to dobrý alebo zlý model živobytia asi radšej nechám na každom, nech si to posúdi sám.

Big Budha a Námorný admirál nad Pattayou

Akousi pripomienkou toho, že Pattaya nie je len o sexe, ale stále je to súčasť budhistického, nábožensky založeného Thajska je majestátna zlatá socha Budhu nad mestom. Je od nej krásny výhľad na zátoku s vežiakmi, ale aj na celý zbytok Pattaye.
Big Budha


Na vedľajšom pahorku sa nachádza pomník thajského námorného admirála, ktorý sa zaslúžil o reformáciu thajského námorníctva a jeho osamostatnenie od britských vysokých námorných dôstojníkov. V pôvodnom priamom výhľade na more mu už niekoľko rokov bráni nedostavaný ruský vežiak na pobreží. Ruskí investori sa totiž nedržali pôvodných plánov a pokúsili sa budovu postaviť vyššiu ako bolo povolené. Thajci im preto (z môjho pohľadu pomerne odvážne) zakázali na stavbe pokračovať. Tá je preto už niekoľko rokov v rovnakom stave - holý betónový skelet s žeriavom navrchu. Bude zaujímavé sledovať, ako si s ním Thajci poradia v budúcnosti.
Keď sme sa už dostali k Rusom, nedá mi nedodať, že Pattaya je veľmi obľúbenou destináciou ruských turistov. Dôsledkom je pomerne veľký počet reštaurácií s ruským jedlom, nápisy v azbuke a predajcovia v stánkoch, ktorí na každého európsky vyzerajúceho turistu automaticky hovoria po rusky. Pomerne veľký rozdiel oproti južným ostrovom, kde je aj lámaná angličtina luxusom.

Underwater world

Deň pred odletom sme už volili pomerne nenáročný program, do ktorého výborne zapadol miestny morský svet. V kľude sme si tak mohli obzrieť aj ryby, na ktoré na juhu nestačili naše potápačské zručnosti.

Žaba v štrku

Jašterička

Ďalší deň nás už čakal len ranný presun na letisko v Bangkoku (z Pattaye sme vyrážali o 4tej ráno) a dlhý let domov. Tento príspevok dopisujem pri čakaní na let do Viedne v Katarskej Dohe, kde čakáme na prestup. Už sa neviem dočkať pokračovania filmotéky na palube lietadla Qatar Airways ;)

Comments

Popular posts from this blog

Hrebeňovka Nízkych Tatier za 4 dni

Nízke Tatry som ešte do nášho presunu do Žiliny a následneho sťahovania do Brna poznal z našich pohorí asi najlepšie. V dobe keď som ešte žil v Brezne ma myšlienka hrebeňovky príliš nenadchýnala, predsa len som to mal všetko za domom (takže tam môžem ísť kedykoľvek :). Ako to už ale väčšinou býva, človek si uvedomí čo mal, až keď to stratí - našťastie to nebola v tomto prípade žiadna tragická (či trvalá) strata, a tak sme sa spolu s Lukášom a Maťom rozhodli využiť tohoročné nádherné letné počasie na prechod z Telgártu na Donovaly po červenej značke a teda po hrebeni.

Kto nechce čítať ďalej a chce si pozrieť len fotky, nech pokračuje tu.


Vstávanie, cestovanie a ostrý štart Jednou z koplikovanejších otázok, bola práve otázka presunu zo Žiliny na Telgárt. Túru je potrebné začať čím skôr a preto do úvahy prichádzali len asi 2 spoje z Banskej Bystrici s prestupom v Brezne. Každopádne to pre nás znamenalo nastaviť si budík na 3:15, aby bolo reálne stihnúť autobus o pol šiestej ráno v Bystri…

Servant (Design Pattern) in Java - example

The servant design pattern - or better idiom is used to provide the functionality (methods) to some group of objects. This functionality is common for all these object and therefor should not be repeated in every of these classes.
The object, which should be served is passed to the method of servant as a parameter. All the served objects should implement common interface - in this particular example IMovable interface. Also the type of argument passed to the servand method is of type IMovable.
The servant in this example is used to move objects from one position to another. In real life application these methods should change the position of object in small steps so that the final change would look like smooth movement (animation). In my servant method, only some message are printed instead for demonstration.
IMovable interface:
package com.shimon.servant; import java.awt.Point; /** * Movable interface * @author shimon * */ public interface IMovable { public void setPosition(P…

Thajsko 2018 - Bangkok

Po minuloročnej dovolenkovej abstinencii sme si chceli so Zuzkou tento rok napraviť chuť nejakou exotickejšou destináciou. Podmienkami bolo, aby tam bolo teplo aj vtedy, keď je u nás ešte stále zima a aby sa tam dal robiť windsurfing. Druhá podmienka nejak začala s postupom času strácať na dôležitosti a výsledkom nakoniec bola 3 týždňová dovolenka v Thajsku.
Tentokrát som si povedal, že blog budem písať priebežne, aby boli dojmy čo najčerstvejšie. Ako asi každý kto bol v Thajsku sme začali našu cestu v Bangkoku. No, aby som bol presný, s 3 hodinovou prestávkou na najluxusnejšom letisku, aké som zatiaľ videl - v katarskej Dohe (nuž, nafta očividne stále vynáša). Aby sme využili hneď prvý večer, ubytovali sme sa v Bangkoku pomerne blízko k ulici Kao San, na ktorej sa koná slávny Kao San night market. Hneď po príchode sme sa tam vydali. Zážitok to bol teda intenzívny. 
Z každej strany na vás niekto máva nejakou ceduľou a pozýva vás na jedlo, drinky, jazdu tuktukom alebo čokoľvek iné. Za…